Η UEFA κινεί επίσημα πειθαρχική διαδικασία κατά της Ρουμανίας

Η UEFA ανακοίνωσε επίσημα ότι κίνησε πειθαρχική διαδικασία κατά της Ρουμανικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας.

Η Ρουμανία νίκησε 2-0 το Κοσσυφοπέδιο στο Βουκουρέστι, αλλά ο αγώνας διεκόπη στο πρώτο ημίχρονο για 50 λεπτά λόγω του πανό με μήνυμα «ΤΟ ΚΟΣΟΒΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕΡΒΙΑ» του οπαδικού συλλόγου «Uniti sub tricolori».

Ο Γάλλος διαιτητής Willy Delajod και ο εκπρόσωπος της UEFA Andrew Shaw υπέβαλαν την έκθεση στην UEFA, η οποία έχει ήδη ξεκινήσει έρευνα. Η Ρουμανική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία κατηγορείται για πέντε αδικήματα:

Προκλητικά μηνύματα προσβλητικού χαρακτήρα (παράνομα πανό, όχι μόνο «Κόσοβο είναι Σερβία», αλλά και «Βεσσαραβία είναι Ρουμανία»), ρατσιστική συμπεριφορά, άναμμα πυρσών, ρήψη αντικειμένων στο γήπεδο και κατάληψη χώρων δημόσιας πρόσβασης. Πληροφορίες αναφέρουν ότι η Ρουμανία θα δώσει τα επόμενα δύο ματς χωρίς φιλάθλους και θα της επιβληθεί πρόστιμο.

...

Ρουμανία - Κόσοβο: Πανό με σύνθημα «Το Κόσοβο είναι Σερβία» αφορμή για την διακοπή του αγώνα

Τη διακοπή του αγώνα ανάμεσα σε Ρουμανία και Κόσοβο για την 6η αγωνιστική του 9ου Ομίλου των προκριματικών του Euro 2024 αποφάσισε ο διαιτητής Βίλι Ντελαζό. Αιτία για να πάρει τη συγκεκριμένη απόφαση ...