Η δημόσια εταιρεία που διαχειρίζεται τον αποτεφρωτήρα του Ελμπασάν, ECO-ELB, έχει αναπτύξει κατά το 2023 περίπου 30 διαγωνισμούς για τη διαχείριση των απορριμμάτων της περιοχής, ενώ το βουνό των ακατέργαστων σκουπιδιών μεγαλώνει προοδευτικά. Η συνολική αξία αυτών των διαγωνισμών ξεπερνά το 1,3 εκατ. ευρώ.
Οι περισσότερες από τις διαδικασίες δημοσίων συμβάσεων σχετίζονται με τη λειτουργία της μονάδας αποτέφρωσης απορριμμάτων. Η ECO-ELB αγόρασε καύσιμα, μηχανήματα και τεχνικά ανταλλακτικά, πλήρωσε για υπηρεσίες επισκευής, ηλεκτρική και υδραυλική παρέμβαση. Όμως, προκύπτει ότι το αποτεφρωτήριο του Ελμπασάν είναι εκτός λειτουργίας.
Το κόστος παραχώρησης ήταν πάνω από 22 εκατ. ευρώ. Η εταιρεία ανέλαβε να κατασκευάσει το εργοστάσιο με δικά της κεφάλαια, αν και αργότερα ανακαλύφθηκε ότι δεν είχε ούτε την οικονομική δυνατότητα ούτε την εμπειρία για την ανέγερση τέτοιων έργων. Με βάση τη σύμβαση, η εταιρεία «Albtek» παρέδωσε το δημόσιο έργο στο τέλος της 7ετούς θητείας, τον Δεκέμβριο του 2021.
Την ίδια ώρα, η ιδιοκτήτρια της εταιρείας, Stela Gugallja, κηρύχθηκε καταζητούμενη, μαζί με το συγκάτοικο της, Mirel Mertiri και τον φίλο τους, Klodian Zoto, με τις κατηγορίες της διαφθοράς και του ξεπλύματος βρώμικου χρήματος.
Ο αποτεφρωτήρας του Ελμπασάν μεταβιβάστηκε στη διοίκηση της δημόσιας εταιρείας ECO-ALB, της οποίας μέτοχοι είναι οι δήμοι Ελμπασάν. Μέχρι τώρα το εργοστάσιο του Ελμπασάν λειτουργούσε ως ΧΥΤΑ, λόγω της μη λειτουργίας του αποτεφρωτηρίου. Η μη καύση απορριμμάτων έχει εξαντλήσει τους χώρους υγειονομικής ταφής, μετατρέποντας την περιοχή σε μεγάλο κίνδυνο για τη ζωή και την υγεία των κατοίκων της πόλης.
Σχόλια