Αποκλεισμός για την Πάρμα, σούπερ Νίνης

Βασικός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Σωτήρης Νίνης με την Πάρμα για την φάση των «16» του Κυπέλλου Ιταλίας με την Κατάνια, παρόλο που η ομάδα του αποκλείστηκε με 4-3 στα πέναλτι με την κανονική διάρκεια του αγώνα να έχει λήξει 1-1.

Τα δύο γκολ της αναμέτρησης μπήκαν νωρίς με τον Παμπόν να ανοίγει το σκορ με 1-0 στο 12'και τον Λόμπι να ισοφαρίζει σε 1-1 με πέναλτι, από το χέρι του Γκόμπι, στο 19'. Ο Νίνης είχε δυο πολύ καλές στιγμές που θα μπορούσε να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του στο 33΄ και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κατά την διαδικασία των πέναλτι «μοιραίος» για την Πάρμα ήταν ο Παλέτα καθώς στο πέμπτο πέναλτι και ενώ ήταν 3-3 κατά την εκτέλεση η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και μετά ο Μαρκέζε για την Κάλιαρι ευστόχησε και σφράγισε την πρόκριση.