Gazeta Shqiptare: Έβγαλαν την προτομή του Γκούμα


Το σημερινό προκλητικό πρωτοσέλιδο της Gazeta Shqiptare (25-3-2012) γράφει για την αφαίρεση της προτομής του Αριστοτέλη απ' τον χώρο της εκκλησίας των Αγίων Πάντων. Η γνωστή για τα ανθελληνικά της αισθήματα εφημερίδα δεν χάνει την ευκαιρία μάλιστα να χαρακτηρίσει για ακόμα μια φορά το περιστατικό ως ατύχημα.

 

 

Διαβάστε παρακάτω απόσπασμα του άρθρου:

Ο πατέρας του θύματος, Ηλίας Γκούμας, γράφει στον Αναστάσιο : οι Βορειοηπειρώτες κατηγορούν τον μητροπολίτη του Αργυρόκαστρου ο οποίος ζήτησε την ανεξαρτησία της εκκλησίας απο την πολιτική.

Αφαιρείται η προτομή του Αριστοτέλη Γκούμα απο την αυλή της εκκλησίας των Αγίων Πάντων στην Χιμάρα. Η είδηση αυτή έχει γνωστή με τις δημοσιεύσεις απο την πλειοψηφία των Βορειοηπειρωτικών μπλόγκ, τα οποία εκφράζουν την δυσαρέσκεια τους και κατηγορούν τον μητροπολίτη του Αργυρόκαστρου, Δημήτριο, ο οποίος ήταν αντίθετος για την τοποθέτηση της προτομής απο την εγκαινίαση της. Η προτομή του μακαρίτη του Γκούμα, ο οποίος έχασε την ζωή του στις 12 Αυγούστου 2010 εξαιτίας ενός ατυχήματος με τον ίδιο και με 5 νεαρών απ' τον Αυλώνα, μεταφέρθηκε στο νεκροταφείο της Χιμάρας. Επίσης, έγινε γνωστό πως ο πατέρας του Αριστοτέλη Γκούμα, Ηλίας Γκούμας έχει επικοινωνήσει με την αρχιεπισκοπή των Τιράνων και τον Αναστάσιο, οπού έχει εκφράσει αναστάτωση με το θέμα της απομάκρυνσης της προτομής απο την αυλή της εκκλησίας.

 

Το Αλβανικό άρθρο

I ati i viktimës, Ilia Guma i shkruan Janullatosit. “Vorio- epirotasit” akuzojnë mitropolitin e Gjirokastrës i cili kërkoi pavarësinë e Kishës nga politika

 

Hiqet busti i Aristotel Gumës nga oborri i kishës “Gjithë Shenjtorët” në Himarë. Lajmi në fjalë është publikuar në pjesën më të madhe të blogjeve “vorio- epirote”, të cilat në shkrimet e tyre shprehen të indinjuar për këtë veprim dhe akuzojnë Mitropolitin e Gjirokastrës, Hirësinë e Tij Dhimitri, i cili ka qenë kundra vendosjes së këtij busti që në momentin e përurimit të tij. Ndërkaq, mësohet se busti i të ndjerit Guma, i cili humbi jetën më 12 gusht 2010 si pasojë e një aksidenti mes tij dhe pesë të rinjve vlonjatë, është zhvendosur për në varrezat e Himarës. Gjithashtu, mësohet se babai i Aristotel Gumës, Ilia Guma ka kontaktuar dhe me Kryepeshkopin e Shqipërisë, Anastas Janullatos, ku është shprehur i shqetësuar në lidhje me presionet për largimin e bustit nga oborri i kishës.

 

 

Δεν ξέρουμε ακόμα ποιος είναι ο συντάκτης του άρθρου, αλλά δεν θέλει πολύ φαντασία... αργότερα θα ξέρουμε σίγουρα εάν ο Λάλα ξαναχτύπησε.

Το πασχαλινό μήνυμα του Μητροπολίτου Σεβαστιανού π...
Ντοκιμαντέρ: Χιμάρα 1993 (βίντεο)

Σχετικά άρθρα 

Σχόλια

Δεν υπάρχουν σχόλια ακόμη
Επισκέπτης
Παρασκευή 01/07/22, 20:37

Εικόνα Captcha

ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ

Μπορείτε να μας βρείτε και να συνδεθείτε μαζί μας στα παρακάτω μέσα κοινωνικής δικτύωσης

Ακολουθήστε μας:


Η σελίδα είναι αφιερωμένη στην μνήμη του Γιώργου Γκιώνη