Σε πρωτοσέλιδο της GSH το θέμα μας για παράρτημα AKZ στην Χιμάρα


Παράρτημα της AKZ στην Χιμάρα


Όπως είχαμε γράψει η AKZ είναι έτοιμη να ανοίξει παράρτημα στην Χιμάρα. Τις πληροφορίες μας επιβεβαίωσε η Gazeta Shqiptare όπου ορμώμενη απ' την δημοσίευσή μας έκανε σχετικό ρεπορτάζ και επικοινώνησε με τον συντονιστή της AKZ στον νότο, Adriatik Lapaj  ο οποίος επιβεβαίωσε την πρόθεση τους να ανοίξουν παράρτημα στην Χιμάρα, στους Αγίους Σαράντα, σε Δρυμάδες, Μπόρσι, Κηπαρό, Πικέρασι και Λούκοβο. Επίσης συντάκτης επικοινώνησε με τον αντιδήμαρχος Χιμάρας κ. Gjicali που διέψευσε τα σενάρια εμπλοκής του στην υπόθεση.


Το άρθρο κλείνει με μια παράγραφο με τίτλο: Δεν θα επιτρέψουμε την ίδρυση παραρτήματος της AKZ στην Χιμάρα  (Himara.gr: Nuk do të lejojmë hapjen e degës së AKZ-së në Himarë).

 

 

 

 

 

Διαβάστε το πλήρες άρθρο:

 

Aleanca Kuq e Zi do të hapi degën e saj në Hi marë. "Alarmi" për këtë gjë është dhënë vetëm pak ditë më parë nga ana e sajtit himara.gr, i cili kishte shkruar se shumë shpejt partia tashmë e njohur për qëndrimet e saja të ashpra kundër Greqisë, do të hapë selinë e saj në qytezën "e nxehtë" të Himarës. Madje, himara.gr arrin deri aty sa të deklarojë se himarjotët nuk do ta lejojnë ngritjen e kësaj dege në qytetin e tyre. Ndërkaq, "Gazeta Shqiptare" e ka zyrtarizuar këtë lajm që ka qarkulluar në pjesën më të madhe të blogjeve "Vorioepirote", duke komunikuar me koordinatorin e Aleancës Kuq e Zi për jugun e Shqipërisë, Adriatik Lapajn. Në një intervistë për "GSH" Lapaj ka deklaruar se jo vetëm në Himarë, por në të gjitha fshatrat e Bregut, do të hapen selitë e AKZ-së. I pyetur nëse dega e Himarës do të ngjall konflikte mes banorëve vendas dhe anëtarëve të kësaj partie, Lapaj ka deklaruar se një gjë e tillë nuk do të ndodhi, pasi ata që do të hapin këtë seli janë djem himarjot dhe nuk janë të ardhur nga qytete të tjera. I pyetur në lidhje me pritshmërinë e anëtarësimeve në këto zona, Lapaj është shprehur se ata presin një anëtarësi prej 500 personash në të gjitha fshatrat e Bregut ndërsa nënvizon se, zona kryesore ku ata do të fokusohen do të jetë fshati i Borshit.

 

Zoti Lapaj, prej disa ditësh kanë qarkulluar fjalë se Aleanca Kuq e Zi do të hapi degën e saj në Himarë. Duke qenë se ju jeni koordinatori i AKZ-së për zonën e jugut, a mund të na thoni si qëndron e vërteta?
Po është e vërtetë. Aleanca Kuq e Zi është duke u përgatitur të hapi selinë e saj në Himarë, por jo vetëm. Fillimisht do të hapet dega në Sarandë dhe kjo pritet të hapet brenda dy javëve. Më pas, në fund të këtij muaji do të hapen degët e Borshit, Qeparoit, Piqerasit, Lukovës e Dhërmiut. Ndërsa e fundit në radhë, do jetë dega e Himarës e cila planifikohet të hapet përpara qershorit.


Duke qenë se në Himarë jeton një numër i madh i minoritetit grek, a mendoni se do keni probleme?
Jo, nuk besoj që do ketë asnjë problem pasi personat që do ta hapin këtë seli janë djem himarjot, pra janë vendas dhe nuk mendojmë që do ketë konflikte. Vlen të theksohet se deri më tani në çdo fshat të Bregut ne kemi një anëtarësi aktive prej 15-20 personash në çdo fshat.


Cila është pritshmëria juaj për anëtarësime në këto zona?
Me hapjen e këtyre degëve mendojnë që anëtarësia do të shkojë deri në rreth 500 anëtarë aktiv në të gjitha fshatrat e Bregut. Ndërsa pritshmëria jonë më e madhe është në Sarandë dhe zonat përreth ku mendojmë që anëtarësia do të shkojë deri në 2000 mbështetës. Vetëm gjatë javës së fundit, në Sarandë janë anëtarësuar 500 persona dhe me këto ritme mendojmë që shumë shpejt do ta arrimë objektivin tonë.

 

Himara.gr: Nuk do të lejojmë hapjen e degës së AKZ-së në Himarë
Sajti himara.gr ka qenë i pari i cili ka publikuar lajmin për përgatitjet e Aleancës Kuq e Zi për të hapur degën e saj në Himarë. Madje, në këtë shkrim është përmendur dhe emri i personit i cili përflitet të jetë në krye të kësaj dege, i cili sipas himara.gr do të jetë Irakli Gjiçali. Por nga ana tjetër, Gjiçali i kontaktuar nga "Gazeta Shqiptare" e ka mohuar këtë fakt duke deklaruar se nuk ka asnjë plan për të qenë në krye të Aleancës Kuq e Zi dhe se të gjitha ato që janë shkruar janë vetëm trillime. "Çka keni lexuar në himara.gr nuk është e vërtetë. Unë si përpara 22 vitesh edhe këto 22 vjet të fundit nuk kam bërë pjesë në asnjë parti politike, duke qenë se jam Kryetar i Shoqatës së Pavarur të Intelektualeve të Himarës dhe aktualisht punoj në Bashkinë e Himarës si Zv.Kryetar. Sa për Aleancën Kuq e zi, zoti Spahiu është mik i imi, por e keqja është se nuk më mbushet mendja që ndonjë parti këtu të ketë punuar për interes të Shqipërisë. Në këtë vështrim unë nuk i kam simpati partitë politike", - deklaroi Gjiçali i kontaktuar nga "Gazeta Shqiptare". Ndërkaq, në shkrimin e publikuar në himara.gr dallohen qartë tonet e ashpra për ngritjen e degës së AKZ-së në qytetin e Himarës, ku shkruhet se pavarësisht përpjekjeve të Kreshnik Spahiut dhe të mbështetësve të tij, nuk do të lejohet nga himarjotët krijimi i një dege të Aleancës Kuq e Zi në Himarë.

 

THIMI SAMARXHIU


Σύνδεσμοι: Πρωτοσέλιδο, άρθρο, άρθρο 2

×
Ενημερώσεις

Μετά την εγγραφή σας, θα λαμβάνετε email για κάθε νέα δημοσίευση.

Αλβανοί λαθρομετανάστες στην Κέρκυρα το 1953
Το πασχαλινό μήνυμα του Μητροπολίτου Σεβαστιανού π...

Σχετικά άρθρα 

Σχόλια 6

Επισκέπτης
anonomous Κυριακή 15 Απριλίου 2012, 20:09

γαμώ το Σπαχιου γαμώ

γαμώ το Σπαχιου γαμώ
Επισκέπτης
Valbona Κυριακή 15 Απριλίου 2012, 21:08

Ti himariot qe ben sikur nuk di shqip dhe me perkthen nga greqishtja me google si injorant.Ti je nje rural i mjere i shitur deri ne kocke.Aleanca Kuq e Zi do jete ne gjithe Shqiperine dhe mos u perpiq te besh scoop sepse Shqiperia eshte me rrenje te thella dhe shkojne deri atje ku ti b....lepires per 150 euro nuk mund ta mendosh.Nese je vertet grek atehere vazhdo punen prej hyzmetqari qe benin parardhesit e tu kur erdhen ketu.E dini mire ju trimat e gerxheve.Aleanca Kuq e Zi do jete ne gjithe Shqiperine.

Ti himariot qe ben sikur nuk di shqip dhe me perkthen nga greqishtja me google si injorant.Ti je nje rural i mjere i shitur deri ne kocke.Aleanca Kuq e Zi do jete ne gjithe Shqiperine dhe mos u perpiq te besh scoop sepse Shqiperia eshte me rrenje te thella dhe shkojne deri atje ku ti b....lepires per 150 euro nuk mund ta mendosh.Nese je vertet grek atehere vazhdo punen prej hyzmetqari qe benin parardhesit e tu kur erdhen ketu.E dini mire ju trimat e gerxheve.Aleanca Kuq e Zi do jete ne gjithe Shqiperine.
Επισκέπτης
Ximareos, Spila. Κυριακή 22 Απριλίου 2012, 23:19

Valbona,
ku i ka rrenjet Shqiperia moj e mjere? se une di qe nuk ka as dege. Aleanca Muti i Zi sic e the mund te jete ne te gjithe Shqiperine, jo ne Himaren Autonome qe perkohesisht eshte brenda shqiperise si teritor, se ne zemer kurre. Per ke paraardhes e ke fjalen dhe ku erdhi e ben hyzmeqarin? besoj e ke fjalen per veten tende dhe shqipfolesit e tjere fare turke qe ju prune nga anadolli e beni shqiptarin tani, Himara ka histori sa nuk ka e gjithe shqiperia bashke, une e kuptoj inatin tuaj, ai qendron ne faktin se Himara nuk u nenshtrua kurre nga babaturku juaj dhe te njejten gje ben dhe sot ne vazhdim te tradites te saj. Sa per hyzmeqare ju vini dhe pastroni ferrat tona e ullinjte ne ketu ishim e jemi dhe kur ju erdhet nga Abhkazia ketu na gjetet dhe me e bukura ketu do ngelemi kur ju do zhdukeni prape pertej Shkumbinit. Nje pyetje qe te veme dhe peshoren e te shohim kush jane trimat e gerxheve, une jame nga Himara, po ti??? Sigurisht qe e ke per turp prejardhjen tende dhe do ta argumentoj po u pergjigje.

Valbona, ku i ka rrenjet Shqiperia moj e mjere? se une di qe nuk ka as dege. Aleanca Muti i Zi sic e the mund te jete ne te gjithe Shqiperine, jo ne Himaren Autonome qe perkohesisht eshte brenda shqiperise si teritor, se ne zemer kurre. Per ke paraardhes e ke fjalen dhe ku erdhi e ben hyzmeqarin? besoj e ke fjalen per veten tende dhe shqipfolesit e tjere fare turke qe ju prune nga anadolli e beni shqiptarin tani, Himara ka histori sa nuk ka e gjithe shqiperia bashke, une e kuptoj inatin tuaj, ai qendron ne faktin se Himara nuk u nenshtrua kurre nga babaturku juaj dhe te njejten gje ben dhe sot ne vazhdim te tradites te saj. Sa per hyzmeqare ju vini dhe pastroni ferrat tona e ullinjte ne ketu ishim e jemi dhe kur ju erdhet nga Abhkazia ketu na gjetet dhe me e bukura ketu do ngelemi kur ju do zhdukeni prape pertej Shkumbinit. Nje pyetje qe te veme dhe peshoren e te shohim kush jane trimat e gerxheve, une jame nga Himara, po ti??? Sigurisht qe e ke per turp prejardhjen tende dhe do ta argumentoj po u pergjigje.
Επισκέπτης
Erion Δευτέρα 16 Απριλίου 2012, 03:07

Bravo Valbona!! Gjithe keta sahanlepiresit te shkojne mbrapsht ne Greqi. Ata kane shume here me shume te drejta ne Shqiperi se sa kane SHqiptaret denbabaden ne Greqi.

Bravo Valbona!! Gjithe keta sahanlepiresit te shkojne mbrapsht ne Greqi. Ata kane shume here me shume te drejta ne Shqiperi se sa kane SHqiptaret denbabaden ne Greqi.
Επισκέπτης
SHQIPONJA ORTODOKSE Δευτέρα 16 Απριλίου 2012, 21:37

PO PO VALBONA KE SHUM TE DREJT VETEM MOS HARO KUR TE VINI NE HIMAR TE NA BESH NDO 1 GO..RE NE AJER TE PASTER BUZ DETIT ........

PO PO VALBONA KE SHUM TE DREJT VETEM MOS HARO KUR TE VINI NE HIMAR TE NA BESH NDO 1 GO..RE NE AJER TE PASTER BUZ DETIT ........
Επισκέπτης
testin Τρίτη 17 Απριλίου 2012, 11:10

Μαλάκες Χιμαραίοι ψηφίζετε Γκιτσάληδες, Γκόρους και Βιρο Ζότους. Καλά να πάθετε να σας τον μπίχνουν οι κουκεζίδες.

Μαλάκες Χιμαραίοι ψηφίζετε Γκιτσάληδες, Γκόρους και Βιρο Ζότους. Καλά να πάθετε να σας τον μπίχνουν οι κουκεζίδες.
Επισκέπτης
Παρασκευή 01/07/22, 20:54

Εικόνα Captcha

ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ

Μπορείτε να μας βρείτε και να συνδεθείτε μαζί μας στα παρακάτω μέσα κοινωνικής δικτύωσης

Ακολουθήστε μας:


Η σελίδα είναι αφιερωμένη στην μνήμη του Γιώργου Γκιώνη